Żywienia w przedszkolach – na czym polega i dlaczego jest tak ważne?

Choć wiele placówek edukacyjnych zapewnia dostęp swoim uczniom do posiłków, to nadal wiele osób nie widzi w tym sensu. Ty również masz pewne wątpliwości? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o żywieniu w przedszkolu? Poniższy tekst może dostarczyć Ci cennych wskazówek, dlatego koniecznie zapoznaj się z jego treścią.

Żywienie w przedszkolach – na czym polega?

Wielu z nas wychodzi z założenia, że żywienie w przedszkolu nie różni się niczym od żywienia w domu. Jednak wystarczy zgłębić zagadnienie, by dojść do wniosku, że żywienie w przedszkolu wygląda zupełnie inaczej. W domach zwykle przygotowuje się posiłki, które uwielbiają wszyscy domownicy. Często nie patrzymy na normy żywieniowe, ani też nie sięgamy po program do liczenia kalorii.

Przygotowujemy posiłki intuicyjnie, zapominając o tym, że to, co jemy, wpływa na zdrowie całej rodziny, w tym również dzieci. W przypadku placówek oświaty na takie podejście nie ma miejsca. Co więcej, żywienie w szkole, czy przedszkolu musi spełniać wyznaczone normy żywieniowe, zapewniać dostarczenie dzieciom odpowiedniej ilości składników, a więc najprościej mówiąc, całe oprogramowanie przedszkole musi być bardzo skrupulatnie opracowane. Osoby zarządzające przedszkolami zdają sobie z tego sprawę, dlatego często współpracują z dietetykami i intendentami, a ci z kolej również sięgają po narzędzia, które pozwalają im wykonać wszystkie powierzone zadania.

Do takich narzędzi można zaliczyć program dla dietetyka, jak również program do liczenia kalorii, czy układania jadłospisu. Dostępny jest również program dla intendenta, który daje pewność, że cały jadłospis dla danej grupy wiekowej został dobrze skomponowany. Tym samym możemy być pewni, że w takich placówkach, jak w przedszkolu maluch ma zapewnione najlepsze żywienie, a więc również szansę na prawidłowy rozwój.

Żywienie w przedszkolach – dlaczego jest tak ważne?

Już po zapoznaniu się z pierwszą częścią tekstu można wyciągnąć kilka wniosków. Jakich dokładnie? Przede wszystkim program do stołówki to szansa na zapewnienie maluchom wartościowych i zbilansowanych posiłków. Rodzice nie zawsze sięgają po programy żywieniowe do edukacji, a więc nawet nieświadomie mogą doprowadzić do niedoboru składników w organizmie malucha. Z pomocą placówki, która postanowiła wdrożyć program do kuchni w szkole, problem znika.

Tutaj wszystkie posiłki opracowywane są przez najlepszych fachowców, w tym również przez dietetyków, czy intendentów, a dobrze skomponowany jadłospis to szansa także na poprawny rozwój malucha. To jednak nie wszystko, ponieważ powodów znajdzie się o wiele więcej. O czym mowa? Dzieci, które mają dostęp do jedzenia w przedszkolu, rzadziej sięgają po niezdrowe przekąski. Nie oszukujmy się, po słodkie i słone przekąski sięgają dzieci, które najczęściej są głodne. Z racji tego, że takie przekąski są łatwo dostępne, to właśnie one są spożywane przez maluchy.

Nawet rodzice potrafią wrzucić do plecaka malucha batonika, słodką bułkę lub chrupki po to, by dziecko miała coś pod ręką, gdy zgłodnieje. Jednak zapominamy, że takie przekąski spożywane przez dłuższy czas niosą ze sobą negatywny wpływ na zdrowie maluchów. Przedszkole, które ma własny program żywienia, jak również program do układania jadłospisów, pilnuje, by takich nawyków oduczać. Co więcej, tak układają jadłospis, by każde dziecko miało zapewnione zdrowe posiłki i nigdy nie chodziło głodne. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że żywienie w przedszkolach to duże ułatwienie dla rodziców.

Nie dość, że dziecko otrzyma posiłek spełniający normy żywieniowe, to jeszcze rodzice nie będą musieli zajmować się przygotowywaniem posiłków. Takie oprogramowanie stołówka to wygoda, oszczędność czasu, a także promowanie zdrowego żywienia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dziecko, które od wczesnych lat jest uczone jedzenia tylko wartościowych rzeczy, w przyszłości również będzie po takie produkty sięgało. Dlatego żywienie w przedszkolu to szansa na życie w zdrowiu, wolnym od wysoko przetworzonej żywności i szkodliwych substancji.