Czy żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty jest potrzebne?

Czy żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty to dobry pomysł? Czy żywienie w placówkach oświaty jest potrzebne? To bardzo często pojawiające się pytania w wyszukiwarce internetowej. Ty również je sobie zadajesz? Chciałbyś poznać na nie odpowiedzi? Zajrzyj do poniższego tekstu!

Żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty - zalety

Wydawać by się mogło, że to na rodzicach powinien spoczywać obowiązek karmienia swoich pociech, w tym przygotowywania posiłków do przedszkola, czy szkoły. Jednak większość z rodziców pragnie, by placówka, do której uczęszczało dziecko, oferowało żywienie w szkole, a więc oczekują przejęcia na siebie obowiązku zapewnienia posiłków.

Dzięki temu sami nie muszą tym się zajmować i zyskują pewność, że dziecko otrzymuje do jedzenia same wartościowe posiłki. Dzięki temu, że placówki oświaty mają program do kuchni w szkole, rodzice mogą w spokoju skupić się na swoich obowiązkach, a ich pociechy nigdy nie będą chodziły głodne. Co więcej, to właśnie oprogramowanie przedszkole wspiera prawidłowy rozwój dzieci, a na tym powinno rodzicom najbardziej zależeć. W końcu zdrowo odżywiające się dziecko, to również dziecko, które dobrze rośnie i się rozwija, a więc również nie choruje.

Żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty – wady

A co z wadami? Czy żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty ma jakieś słabe strony? Na pewno planowanie jadłospisu wcale nie jest proste. Z jednej strony wytyczną staje się stawka żywieniowa i sanepid, z drugiej oczekiwania dzieci. Przy układaniu jadłospisu dla określonej grupy wiekowej należy mieć na uwadze odpowiedni dobór wartości odżywczych oraz zapotrzebowanie energetyczne.

Tym samym osoba bez odpowiedniej wiedzy nie będzie w stanie poradzić sobie ze skomponowaniem jadłospisu. Oznacza to, że aby poszczególne placówki oświaty mogły wdrożyć oprogramowanie stołówka, muszą współpracować z fachowcami. Nawet najlepsza kucharka nie będzie w stanie dobrać odpowiednich składników i żaden program do liczenia kalorii jej w tym nie pomoże, jeśli sama nie wie, jak się z takim narzędziem obsługiwać.

Oczywiście żadna placówka nie złoży na kucharkę planowania jadłospisu dla dzieci i wcale nie musi tego robić, bo do swojej dyspozycji mają zarówno intendentów, jak i dietetyków, ale nie tylko. Istnieją przecież programy komputerowe, które również mogą ułatwić zadanie. Wśród dostępnych opcji znajdziemy program dla dietetyka, ale nie tylko. Nie zabrakło także innych opcji, w tym np. czeka program dla intendenta. Co więcej, nawet są narzędzia, które ułatwiają układanie jadłospisów, więc każda nowoczesna placówka może sobie poradzić z tym zadaniem.

Żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty – jest potrzebne czy nie?

Jaka będzie ostateczna odpowiedź? Czy żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty jest potrzebne? A może mimo wszystko to strata czasu i przy okazji pieniędzy? Jak dla nas żywienie w przedszkolu oraz w szkole jest potrzebne i to nie tylko ze względu na to, by przedszkolaki i uczniowie mieli zapewnione regularne posiłki, ale również dl rodziców.

Nie każdy rodzic wie, jak przygotowywać posiłki, by ich pociechy odżywiały się dobrze. Z racji natłoku obowiązków, a także braku przygotowania obiadu, które dziecko będzie mogło sobie podgrzać, zwykle w lunchboxach malucha lądują przekąski lub kanapki i to nie zawsze zdrowe. Jeśli placówka, do której uczęszcza dziecko, wdrożyła programy żywieniowe do edukacji, to rodzic ma problem z głowy.

Nie dość, że nie trzeba tracić czasu na przygotowywanie posiłków do swojej pociechy, to jeszcze można mieć pewność, że wdrożony program spełnia normy żywieniowe, a więc dziecko otrzymuje w posiłkach to, co najlepsze. Dlatego żywienie dzieci i młodzieży w placówkach oświaty nie tylko jest potrzebne, ale to konieczność w tak zwariowanych czasach, gdzie rodzice są przytłoczeni nadmiarem obowiązków i często nie mają szans na to, by zadbać o zdrowe odżywianie swoich pociech.

Aby jednak żywienie było prawidłowe, potrzeba kogoś, kto będzie obsługiwał program do układania jadłospisów. Nad obsługą takiego oprogramowania może czuwać każdy, kto ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, a w każdej placówce oświaty, która zdecyduje się wdrożyć program do stołówki, takich osób nie może zabraknąć. Wystarczy, że będzie nad tym sprawowała pieczę, a na pewno dzieci będą miały zapewnione posiłki spełniające normy żywieniowe, a więc również prawidłowy rozwój dziecka.