Jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie żywienia w placówkach oświaty?

Zauważyć można, że coraz więcej placówek oświaty decyduje się na wdrożenie żywienia. Jakie to niesie korzyści? Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich!

Wdrożenie żywienia może obejmować każdą placówkę oświaty

Warto zacząć od tego, że wdrożenie żywienia może objąć każdą placówkę oświaty. W końcu dzieci i młodzież spędzają bardzo dużo czasu w tego typu placówkach, więc warto zadbać o to, by w czasie nauki nie były głodne. Na pewno żywienie w przedszkolu warto wdrożyć, ale nie tylko, ponieważ również w szkołach, czy na uczelniach przyda się dostęp do stołówki i gotowych posiłków, które będą czekały na uczniów w różnym wieku.

Nie sposób zapomnieć o domach dziecka, gdyż tutaj wdrożenie żywienia to nie tylko temat do rozważenia, ale konieczność. Jeśli oprogramowanie stołówka nie zostanie wdrożone w tego typu placówkach, to podopieczni domu dziecka by byli pozbawieni szans na spożywanie zbilansowanych posiłków i na pewno żadne normy żywieniowe nie byłyby spełnione. Na takie działania żadna placówka nie może sobie pozwolić, ponieważ to do niej należy dbanie o dzieci.

Możliwość zapewnienia dzieciom i młodzieży wartościowych posiłków

Wdrożenie żywienia do takich placówek jak przedszkola i szkoły to również szansa na zapewnienie dzieciom i młodzieży wartościowych posiłków. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że wielu rodziców ma trudności z układaniem jadłospisu dla swoich pociech.

Nawet ci, którzy dokładają starań, by pilnować, co ich dzieci jedzą, bądź korzystają z we wsparcia fachowców, wdrażając np. program do liczenia kalorii, nie są w stanie na bieżąco pilnować tego, co ich pociechy jedzą, zwłaszcza gdy większość czasu spędzają w przedszkolu lub szkole.

W takich przypadkach wsparcie zapewniają placówki, które wdrożyły już żywienie w szkole i przedszkolach. Wszystkie przygotowywane posiłki spełniają normy żywieniowe, a więc można być pewnym, że posiłki spożywane przez dziecko w placówce zawsze będą wartościowe.

Szansa na dbanie o poprawny rozwój dzieci

Często słyszy się powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Osoby, które spożywają w nadmiarze wysoko przetworzoną żywność, słone i słodkie przekąski, często borykają się z nadwagą oraz problemami zdrowotnymi. Problem ten jest szczególnie widoczny wśród dzieci, ponieważ to ich dieta często opiera się na takim jedzeniu.

Jednak wcale tak nie musi być. Wystarczy, że placówki edukacyjne wdrożą żywienie, a rodzice zdecydują się z takiego rozwiązania skorzystać. Zdrowe i zbilansowane posiłki to szansa na dostarczenie niezbędnych składników do rozwoju dziecka, więc program do kuchni w szkole to również szansa na dbanie o poprawny rozwój dzieci w różnym wielu. Wystarczy, że nad układaniem jadłospisu będzie czuwał ktoś, kto ma o tym pojęcie, a maluchy mogą mieć zapewniony dobry rozwój.

Edukacja od najwcześniejszych lat

Nie sposób również pominąć tego, że odpowiednie żywienie to również szansa na edukację maluchów i dzieci od najmłodszych lat. Karmiąc ich poprawnie skomponowanymi posiłkami, można wyrobić w nich dobre nawyki, ponieważ programy żywieniowe do edukacji mogą służyć.

Każdy z nas jest w stanie wyrobić w sobie nawyki żywieniowe i sięgać po produkty, które są nam znane od najmłodszych lat i komponować je z tym, co było nam podawane. Co więcej, dostęp do wartościowych posiłków, w tym również do zdrowych przekąsek, może sprawić, że program do stołówki przełoży się na rzadsze sięganie po to, co niezdrowe i szkodliwe dla zdrowia maluchów.

Mając alternatywny i smaczniejszy wybór, zrezygnują z tego, co może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, w tym np. do nadwagi.

Dostęp do narzędzi ułatwiających przygotowywanie jadłospisu

Warto również wspomnieć, że wszystkie placówki edukacyjne, które zdecydują się na wdrożenie żywienia, nie są zdane same na siebie. Do swojej dyspozycji mają intendentów oraz dietetyków. Co więcej, istnieje nawet specjalistyczny program do układania jadłospisów. Wśród takich programów znajdziemy również program dla intendenta, czy program dla dietetyka, więc na pewno ułożenie jadłospisu dla uczniów w różnych grupach wiekowych wcale nie będzie takie trudne.

Rodzice są zwolnieni z przygotowywania posiłków

Na koniec warto wspomnieć, że żywienie w placówkach edukacyjnych to również wygodne rozwiązanie dla rodziców. Jeśli placówka wdroży oprogramowanie przedszkole, to z rodzica zdjęty jest obowiązek przygotowywania posiłków dla pociech, czy pilnowania, co maluch je w czasie przebywania w przedszkolu lub szkole. To ogromna wygoda i oszczędność czasu, który można spożytkować np. na nauce z maluchem.

My fitness routine